2 Ağustos 2014 Cumartesi

ALKALİ SU İLE DİYET

Alkali su nedir? Nasıl elde edilir? Alkali su kilo verdirir mi?

Dünya'da ve ülkemizde bir alkali diyet çılgınlığı aldı başını gidiyor. Bazı uzmanlar alkali su için kilo verdirir dese de kimi uzmanlara göre alkali su abartıldığı kadar da faydalı birşey değil!...
Özellikle kilo vermek için hanımların çok rağbet gösterdiği: Alkali su nedir? Alkali su zayıflatırmı? Alkali su nasıl elde edilir?

Normal su içerisinde bulunmakta olan hidrojen ve hidrosit iyonlarının miktarı suyun asitliğini ya da alkalitesini belirler. Hidrojen iyonu suyun içinde fazla ise su asidik, hidrosit iyonu fazla ise su alkalidir. Potansiyel hidrojen veya hidrojenin gücü olarak tanımlayabileceğimiz pH değeri 7'den düşük olan sular asidik, 7 olan sular nötr, 7'den fazla olan sular alkalidir.

Alkali Su, normal suya göre 6 kat daha hidratördür. Alkali su temel olarak normal sudan değişiktir. Hücrelerimize daha kolay nüfuz eder.

Alkali Su, normal içme sularına oranla yüksek antioksidan olma özelliği taşır.

Alkali, yani pH 8 – 8,5 olan su, modern hayatı tehdit eden hastalıklara karşı koyabilmek için atılan en büyük adımdır. Ayrıca cilt ve deri için ideal bir kozmetik ürünüdür. Düzenli olarak içildiği ve düzenli olarak uygulandığında (yüzünüzü alkali suyla yıkıyorsanız) cildi sıkılaştırır. Akne, sivilce, leke ve benzeri rahatsızlıkların iyileşmesini sağlar. Egzamayı tedavi eder. Saçları canlandırır, sağlıklı ve parlak görünmesini sağlar. Bu arada suyunuzu cam şişede içmeye özen göstermelisiniz.


Alkali Su Nasıl Elde Edilir?

Alkali Su Filtreleri: Bu filtreler evlerin tesisat sistemlerine bağlanarak çeşme suyunu alkali özelliği olan içme suyuna dönüştürür. Aynı zamanda suyun minerellerini muhafaza etmesini sağlar.
Alkali pH Damlaları: Taşınması kolay olan pH damlaları içeceğiniz suya 1 damla damlattığınızda, suyun pH değerini yükseltir. Suyun içerisindeki asit değerini arttıran zararlı bakteri ve mikroorganizmaları nötralize eder.

Alkali Su Çubuğu: Yine çantanızda taşıyacağınız biçimde tasarlanmıştır. Yarım litrelik su şisesini (tercihen cam ,ama zorda kaldığınızda plastik te olabilir), çalkalamaya yetecek boşluk bırakarak suyla doldurup 15 – 20 dakika çalkalamak gerekir. Çubuk şişenin içinde kalırsa her su dolduruşunuzda yine 15 – 20 dakika çalkalamak gerekir. Alkali çubuk her ay temizlemek koşuluyla 1 yıl kullanılabilir.

Alkali Su Sürahisi: Kolay kullanılabilen, sudaki klor, organik maddeler ve tortuları temizleyen bir filtre sistemi olan sürahi, nanoteknoloji ürünüdür. Sürahiye yaklaşık 2 lt. su doldurulur. Filtreden süzülüp alt hazneye dolması beklenir. Alt hazneye geçen su antioksidan özelliği arttırılmış, alkali mineraller taşıyan, molekülleri küçülmüş ve çözücülüğü artmış su olmaktadır.

Saf Karbonat

Saf Karbonat: Saf karbonat mutfaklarda kullanılan sodyum bikarbonat değildir. İngiliz karbonatı olarak bilinir ve eczanelerden temin edebilirsiniz. Vücuttaki bikarbonata benzer yapıda alkalidir. İçme suyunuza katarak alkali su elde edebilirsiniz.

1 sürahi suya 1 tatlı kaşığı ya da 1 bardak suya yarım çay kaşığından az (çay kaşığının ucuyla) yeterli olacaktır. Bu yöntem alkali su filtreleri ve pH damlaları kadar uzunca bir vakitli etkili değildir. İçme suyuna karıştırıp kısa zamanda tüketmek gerekir.

Alkali Limon

Taze Limon Suyu: Yüksek alkali besin olan limon suyu çeşme suyunun bile alkali değerini arttırır. içeceğiniz suya tat, koku ve renk katan limon suyu alkali su elde etmenin en kolay ve sağlıklı biçimidir. Sabah aç karnına limonlu ılık su içmek vücudun pH değerini alkali yönde yükseltir ve metabolizmayı hızlandırarak yağ yakılmasında, sebeplesıyla kilo verilmesinde yardımcı olur. Bir bardak ılık suya yarım limon suyu yeterli olacaktır. Bu suya biraz limon kabuğu rendelemek te faydalıdır. Antioksidan bakımından en zengin kısım limonun kabuğundadır.

Elma Sirkesi

Elma Sirkesi: İçme suyunuza birkaç damla elma sirkesi damlatarak suyun alkali değerini yükseltirsiniz. Elma sirkeli suyu gece yatmadan önce içmek vücudun akşam yemeğinde aldığı asidi tamponlamasında yardımcı olur. Böbrekleri ve idrar yollarını temizler.

Bir bardak suya 1 tatlı kaşığı veya 1 yemek kaşığı koyabilirsiniz. Suyun oda sıcaklığında olması gerekir.

1 yorum:

theCENK dedi ki...

selamlar, ben müşterinizim ve blog'u yeni farkettim. Alkali sular konusunda verdiğiniz bilgiler için teşekkür ediyorum fakat yazının son kısımlarına takıldım. Suyu alkali yapmak için içine limon ve sirke gibi asitleri eklemek bana mantıken ters geldi. Yanılıyor muyum?