14 Haziran 2014 Cumartesi

GÜNEŞ KIZDI,KENDİNİZİ KORUYUN!

Gökyüzünde ışıldayan ve dünyaya hayat veren güneş,artık bizlere karşı biraz kızgın. Milyonlarca yıl sıcaklığına ve ışığına sığındığımız halde,geçen yüzyılın ortalarından itibaren de enine boyuna sorgulanıyor. Çünkü güneşin ışınları hem hayat veriyor hem de yıpratıp eskitebiliyor,hatta lekeliyor ve güzelliğimize gölge düşürüyor. Bunun en önemli nedenlerinden biri "dünyanın güneş gözlüğü" diyebileceğimiz ozon tabakasının koruma kalkanı özelliğini kaybetmesi. Oysa bir zamanlar her şey ne kadar farklıydı. 20. yüzyılın başlarında esmer ten açık havada çalışan tarım ve inşaat işçilerinin simgesiydi. 

1920 yılında ünlü modacı Coco Chanel "estetik" bronzlaşma kavramını ortaya attı ve bunun bir sağlık ve refah simgesi haline gelmesini sağladı. 1936 yılında batı aleminde yıllık izinlerin ücretli olması kabul edilince,insanlar hiç gitmedikleri sahil şeritlerine gidip güneş altında daha fazla zaman geçirmeye başladılar. Güneş altında geçirilen bir hafta bile bu kitleyi öyle etkiliyor ki ciltleri kuruyordu. Böylece ilk güneş yağları yağları satılmaya başlandı. Ancak bu yağların tek görevi cilt üzerinde yağlı bir tabaka oluşturarak cildin kurumasını önlemekti. Hiç biri güneşi ultraviyole ışınlarını önlemiyordu ama buna da ihtiyaç yoktu. İnsanlar zamanla tenlerindeki bronz renge alıştı hatta bu rengi bu çokta sevdiler ama güneşlenmenin "sıradan"laştığı yıllarda bilim adamlarından kötü haber geldi : Ozon tabakası giderek inceliyordu ve güneşin zararlı ışınlarını süzemiyordu. 

Özellikle 1975-1980' li yıllar arasında güneşin cilde verdiği zararın üzerine önemle durulmaya başlandı. Bu süreç zararlı ultraviyole ışınlardan korunmayı da ön plana çıkardı. Bu ürünler ilk önceleri filtre içeren, cildi nemlendirmeyen ama nem kaybını önleyen çeşitli güneş yağlarından ibaretti. Ancak sonuçta "yağ" oldukları için başka sakıncaları vardı. 80' li yıllardan sonra kullanımı daha rahat olan ve güneş filtreleri içeren güneş sütleri imal edildi.

       GÜNEŞ ÜRÜNLERİ...

Artık güneş ürünleri cilde kolay nüfuz eden, cildi bir yandan kimyasal ve fiziksel filtrelerle UV ışınlarından korurken bir yandan da nem kaybını çnleyen ve nemlendiren bakım ürünlerine dönüştürüldü. Günümüzde güneşten koruyan ürünler genellikle birden fazla özelliğe sahip. Örneğin geliştirilmiş UV filtreleriyle koruyucu ürünler, anti ageing etkili, sıkılaştırıcı, nemlendirici ve besleyici formüllere sık sık rastlanıyor. Güneşe karşı hassas olanlar ve yaz-kış güneşten korunmak zorunda olanlar için "sun block" ürünlerde de var. Önemli olan bir diğer nokta ise bu ürünlerin sadece deniz kenarında kullanılmadığı, tam tersine güneşe maruz kaldığımız her yerde, kentin göbeğinde ya da otomobille seyahatte bile elimizin altında bulunması gerektiği...

Güneş ürünlerine ulaşmak için aşağıdaki linke tıklayınız

Hiç yorum yok: